Hej dziewczyny :)
W dzisiejszym wpisie - kolejnym z serii pielęgnacyjnej - chciałabym przybliżyć wam różnego rodzaju typy cery oraz to, po czym najłatwiej można je rozpoznać. Określenie stanu swojej skóry, jest w zasadzie pierwszym i najistotniejszym krokiem w budowaniu własnej pielęgnacji i bez tego ani rusz. Ponadto, warto pamiętać, że skóra zmienia się w czasie, dlatego ważnym jest aby regularnie sprawdzać jej stan i odpowiednio dobierać wtedy nowe kosmetyki - to, że ktoś latem ma skórę tłustą, nie znaczy że tak samo musi być również zimą, dlatego mimo wszystko warto pilnować tej kwestii, aby utrzymać cerę w jak najlepszym stanie i nie dopuścić do jego pogorszenia się.
Do najważniejszych czynników, które mogą wpływać na stan naszej skóry należą wiek, zmiany hormonalne, styl życia, leki, schorzenia oraz pogoda, dlatego nie ma się co dziwić gdy pewnego dnia, produkty które działały na naszej skórze cuda, nagle okażą się nie spełniać jej oczekiwać.
Typ naszej skóry zależy od tego, jak dużo sebum naturalnie produkuje skóra w swoim własnym zakresie. Ilość sebum, jaką produkuje wpływa silnie nie tylko na to jak tłusta będzie się wydawać, ale także na to jak szybko będzie tracić wodę oraz stawać się sucha. Istnieją trzy podstawowe typy skóry - tłusta, sucha, normalna oraz mieszana. Najłatwiejszym sposobem, aby określić jej typ, jest jej umycie oraz odczekanie godziny. Oczywiście nie należy wtedy aplikować żadnych kosmetyków ponieważ będą zakłócać normalną pracę skóry, a nie o to tutaj chodzi. Taki test ma na celu pomóc nam określić poziom wilgoci oraz sebum, gdy nie mamy możliwości skorzystać ze specjalistycznych urządzeń. Po godzinie, nadszedł czas na dokładną obserwację - przyjrzyj się swojej skórze i dopasuj jej stan do któregoś z poniższych profili.
Skóra Normalna
Skóra normalna jest dobrze zrównoważona zarówno pod względem nawilżenia, jak i wydzielanego sebum. Niekoniecznie jednak oznacza perfekcyjną, ale wydaje się że ma mniej problemów skórnych, niż pozostałe typy.
Cechy:
- Twoja skóra nie jest błyszcząca oraz tłusta
- Twoja skóra nie jest ściągnięta bądź sucha w dotyku
- Nie posiada widocznych oznak łuszczenia
- Pory są bardzo niewielkie i ledwo widoczne
- Nie masz tendencji do pojawiania się wyprysków czy zaskórników
- Rzadko kiedy reagujesz alergicznie na kosmetyki
Skóra Sucha
Suchość skóry spowodowana jest zbyt małą produkcją sebum, co czyni ją mniej gładką w dotyku, a także nie zabezpiecza przed utratą wody, co uniemożliwia utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia. Jest cienka, jasna i mało elastyczna - mogą występować przebarwienia oraz popękane naczynka krwionośne. Ten typ cery szybko się starzeje - z wiekiem, skóra staje się wiotka, a już około 20 roku życia pojawiają się pierwsze zmarszczki.
Cechy:
- Uczucie mocno ściągniętej skóry
- Skóra jest sucha w dotyku
- Skóra jest poszarzała i bez życia
- Wszelkie drobne linie mimiczne i zmarszczki są bardziej wyraźne
- Pojawia się łuszczenie
- Mogą występować czerwone plamy
- Jest nieprzyjemna i szorstka w dotyku
Jeśli chodzi natomiast o skórę suchą, to jest sucha nawet wtedy gdy naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry jest nienaruszony ponieważ nie produkuje samodzielnie wystarczającej ilości sebum. Jest to długi okres stanu skóry, a nie tymczasowy jak przy odwodnieniu.
Sucha skóra najwięcej skorzysta z produktów nawilżających, nakładanych warstwowo od najlżejszych, takich jak mgiełki, tonery, sera na bazie wody, do tych cięższych i oleistych, które otulą skórę warstwą okluzyjną zapobiegając odparowaniu wilgoci i substancji z pierwszej grupy.
Skóra Tłusta
Charakteryzuje się zbyt dużą ilością łoju na swojej powierzchni, co spowodowane jest nadprodukcją sebum. Skóra tłusta często ma kolor szarożółty, jest gruba, gładka w dotyku, a jej powierzchnia błyszcząca. Jest słabo ukrwiona i dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne. Zazwyczaj najsilniejszy wpływ mają na nią bodźce wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcie nerwowe i zaburzenia układu pokarmowego. Stosunkowo późno rozpoczyna się okres jej starzenia.
Cechy:
- Twoja twarz jest błyszcząca i znajduje się na niej widoczna tłusta warstwa, zwłaszcza pod koniec dnia
- Występują liczne, rozszerzone pory
- Bardzo często pojawiają się wypryski oraz zaskórniki
- Ma skłonność do zapychania
Ludzie ze skórą tłustą mają skłonność do używania mocnych, agresywnych środków myjących z wysuszającymi składnikami, a czasami nawet całkowicie pomijają nawilżanie - to ogromny błąd! Przez krótki okres czasu może nam się wydawać, że taka pielęgnacja jest odpowiednia i nawet nam służy jednak po dłuższym okresie stan cery znacznie się pogorszy i będzie przetłuszczać się jeszcze bardziej. Silne środki przesuszające, niszczą płaszcz hydrolipidowy skóry, a ta chcąc się bronić będzie produkowała więcej sebum - brzmi jak błędne koło, prawda?
W tym przypadku najlepiej stosować delikatne olejki myjące - zarówno rano, jak i wieczorem, a także inne środki myjące które mają przyjazne dla skóry pH i składniki nawilżające wysoko w składzie. No i najważniejsze - nie zapominać o stosowaniu produktów stricte nawilżających! Wystarczy unikać cięższych kremów i trzymać się produktów o lekkiej konsystencji bazującej na wodzie bądź żelu. Powinno raczej unikać się kosmetyków okluzyjnych, które mogą ją nadmiernie obciążyć i zapychać.
Skóra Mieszana
Jest to typ skóry, który charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum w jednej partii, natomiast w innej skłonnością do przesuszania. Najbardziej typowy model to tłusta strefa T (czoło, nos, podbródek) oraz suche policzki, jednak może to ulec zmianie, w zależności od indywidualnych predyspozycji. Na ten typ skóry oddziałują intensywnie zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, dlatego jej pielęgnacja jest trudna i czasochłonna.
Cechy:
- Skóra jest zauważalnie tłustsza w jednych obszarach, natomiast w innych sucha
- Pory w strefie przetłuszczającej się są widocznie rozszerzone
- Obszary oleiste są skłonne do zaskórników i wyprysków
- Obszary suche mają skłonność do łuszczenia, wysuszania oraz czerwonych plam
Osoby ze skórą mieszaną powinny szukać produktów, które w nazwie mają 'balancing' czyli przywracają naturalną równowagę cerze. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, że utrzymują tłuste obszary pod kontrolą, bez jednoczesnego przesuszania pozostałych. Lekkie warstwy nawadniające są kluczem w pielęgnacji cery mieszanej ponieważ dostarczają nawilżenia suchym obszarom, bez obciążania nadmiernie tłustych stref.
_________________________________________________________________
Reasumując - określenie swojego własnego typu cery jest bardzo ważne ponieważ bez tej takiej podstawowej wiedzy nie będziemy w stanie dobrać odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Wiele osób myli nadal typy cery z problemami skórnymi, co także przyczynia się do nieodpowiedniej pielęgnacji, jednak o tym napiszę wam więcej w kolejnym wpisie z tej serii!
A wy dziewczyny? Jaki typ cery posiadacie? Który uważacie również za najbardziej męczący i uciążliwy? :)
Moja jest raczej tłusta, choć dzięki ostrożnej pielęgnacji obecnie bliżej jej do mieszanej. Nie mam jednak tendencji do suchości, choć bywa odwodniona, raczej jest tłusta strefa T i normalna na policzkach, skłonna do zapychania. Najlepsze jest to, że to się zmienia jak w kalejdoskopie :D
OdpowiedzUsuńU mnie jest podobnie - latem mam większą skłonność do wyprysków, natomiast zimą do pojawiania się suchych skórek :(
UsuńNie ma łatwo z tą naszą skórą :)
Usuńmamy przechlapane;D
UsuńBardzo przydatny post, pamiętam kiedy myślałam, że mam suchą skórę. Okazało się, że jest mieszana. Mimo to nie skarżę się jakoś specjalnie na nią, ostatnio żyjemy w zgodzie i harmonii :D (jako takiej)
OdpowiedzUsuńPamiętam jaki problem miałam z odróżnieniem mojego typu cery, dlatego buźka mi się cieszy kiedy widzę tego typu posty. Może w końcu większa ilość osób zainteresuje się pielęgnacją i nie będzie- na przykład- katować tłustej cery ciężkimi kremami lub przeciwnie, produktami typu "super hiper kremik dla nastolatek", których składy są... ojej.
Buziaki!
// glowa-w-japonii.blogspot.com
Oj, fakt. Nie wiem dlaczego utarło się tak w naszej kulturze, że jak cera tłusta to trzeba ją katować agresywnymi kosmetykami z alkoholem wysoko w składzie :( To kompletnie niszczy naturalną barierę hydrolipidową i daje wręcz odwrotny efekt od zamierzonego...
UsuńŚwietny post, ja wiem już od dawna, że jestem mieszana - czasem to dobre a czasem złe, jedno co w tym dobrego, że w miarę nauczyłam się już pielęgnować cerę i jedyne czego mi brak to więcej tłuszczu na czole, żeby się zmarchy nie robiły :) Niestety u nas w kraju produkty są jednolinijne i cera tłusta czy mieszana najczęściej otrzymują dawkę alkoholu w produktach i to sporą - najczęściej na 1 lub 2 miejscu w składzie.
OdpowiedzUsuńTo właśnie nie do końca tak działa :P Jest to bardzo popularny mit, że cera tłusta wolniej się starzeje - w praktyce jest czasami wręcz na odwrót, bo osoby z nadprodukcją sebum często pomijają w swojej pielęgnacji kremy nawilżające, co prowadzi właśnie do szybszego powstawania zmarszczek :(
UsuńDobrze mówisz - jak się nie dba to prędzej czy później zmarszczki wyjdą :)
UsuńJa mam cerę - niestety - mieszaną. Tłusta strefa T ze skłonnością do niedoskonałości i suche policzki. Chociaż mi się to zmienia, bo w przed i w trakcie okresu potrafi zrobić mi się cała tłusta.
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny post, bo chociaż wiedziałam, jaki mam typ cery, to i tak "sprawdziłam" to Twoim sposobem ;)
U mnie przed okresem stan cery także się pogarsza - to głównie kwestia hormonów i tak jest u bardzo wielu dziewczyn :)
UsuńChyba najtrudniejsza jest mieszana,jestem jej posiadaczką...Często mam skórę suchą na policzkach ale strefa T przypomina mi o sobie tylko latem :-) Kiedyś stosowałam dwa różne kremy do pielęgnacji skóry twarzy, z wiekiem ograniczyłam do jednego ;-)
OdpowiedzUsuńO, to zazdroszczę. U mnie strefa T jest przez cały czas bardzo problematyczna :(
UsuńMój typ jest mieszany. Post jest bardzo pomocny, z pewnością powinny go przeczytać osoby, które nie są pewne, jaki typ cery posiadają :)
OdpowiedzUsuńOd zawsze myślałam, że mam suchą cerę, ale od jakiegoś czasu stała się ona tłusta, dlatego ogromnie dziękuję za post, bo sama się zaczęłam gubić w tej swojej skórze:))
OdpowiedzUsuńJull.pl - klik!
Jestem mieszańcem, ale nie mam wielkich problemów z zaskórnikami, choć do zapychania tendencje mam :(
OdpowiedzUsuńCieszę się, że czytając Twój post od deski do deski, usystematyzowałam sobie całą wiedzę i teraz jestem pewna tego, co wiedziałam i zyskałam nowe wiadomości. :) Bardzo mi się podoba taki typ Twoich wpisów :)
OdpowiedzUsuńBardzo mnie to cieszy :) W przyszłym miesiącu, na pewno pojawi się kolejny z tej serii :D
UsuńJa mam zdecydowanie tłustą, niestety. Ale jakoś sobie z tym daję radę :D
OdpowiedzUsuńPost jak zwykle świetny, miły do czytania i przydatny. Wiele osób nie wie, jaki ma typ cery, często je mylą, chociaż rozróżnienie jest dość proste, jak sama pokazałaś.
Wdarło ci się kilka błędów, mam nadzieję, że się nie obrazisz, jak ci wypiszę, ale na pewno będzie się lepiej czytać, nie robię tego ze złośliwości, każdemu może się to zdarzyć, szczególnie przy tak wyczerpujących postach, to jest zrozumiałe :)
1. Drugi akapit, ten króciutki. To "styl życia" nacisnęła ci się kropka, zamiast przecinka :)
2. Skóra sucha, ostatni akapit, to chyba wina autokorekty, jest napisane "sera", zamiast "seba" :D
3. Ostatni akapit, cera mieszana: "ze suchą skórą", miało być chyba "z cerą mieszaną"? :)
Usuń ten komentarz, jak już poprawisz, nie obrażę się w żadnym wypadku :)
Absolutnie się nie obrażę, a nawet podziękuję! <3
UsuńNie mam załączonej autokorekty, dlatego czasem czegoś nie zauważę pomimo tego, że przed publikacją sprawdzam post kilka razy ;)
Co do punku drugiego - sera to liczba mnoga od serum. Nie mam pojęcia czy poprawna, ale nie wiem jak inaczej mogłabym to odmienić :P
Faktycznie, w punkcie drugim to ja się pomyliłam, wybacz :D Jest dobrze odmienione i jeszcze raz przepraszam ♥
UsuńMieszana/wrażliwa... Hmm czytałam tez ze sucha ma często problemy z rozszerzonymi porami :) bardzo dobry post, dzieki ! :)
OdpowiedzUsuńO, z tym się jeszcze nie spotkałam i przyznam szczerze, że nie miałam zielonego pojęcia :) Ciekawe z czego to wynika, bo z reguły rozszerzone pory powstają na skutek zalegania w nich nadmiaru łoju.
Usuńu Japonek to każdy typ cery wydaje się być idealny:D ja mam tłustą..
OdpowiedzUsuńPrzydatny post. Mam mieszaną :)
OdpowiedzUsuńlepsza niz tłusta:)
UsuńUhhh.. Na szczęście ja problemów z cerą nie mam. Mój normalny typ skóry pozwala mi dosłownie na wszystko. Mimo iż mam problemy z łuszczycą nigdy nie atakowła mi okolic twarzy xD
OdpowiedzUsuńZawsze współczułam koleżankom które musiały jkoś nadmiernie dbać i uważać na to co kładły na buzie...
Wow, to naprawdę zazdroszczę! I właśnie obaliłaś jeden z mitów - że w wieku dorosłym nie można mieć skóry normalnej :D
UsuńTo chyb wszystko przez geny...moja mama też nie ma ze skórą problemów. babcia dopiero pozniej zaczela sie z tym borykac, takze wiem,ze z czasem to sie zmieni, ale nie ma co sie narazie przejmowac.
Usuńwiesz... wydaje mi sie,ze to tez kwestia odzywiania.
No właśnie niekoniecznie - moi rodzice nigdy nie mieli problemów z cerą, podobnie jak dziadkowie, a mimo tego mam cerę mieszaną z tłustą strefą T i skłonnością do wyprysków.
UsuńMyślę, że jednak głównym winowajcom jest dieta oraz styl życia, a geny odgrywają mniejszą rolę :)
Mam skórę tłustą. Starsznie jej nie lubię. Ale ostatnio olej jojoba pomógł mi delikatnie ograniczyć wydzielanie sebum ;)
OdpowiedzUsuńJa już wiem, że posiadam skórę mieszaną :)
OdpowiedzUsuńJeśli możesz kliknij w linki TUTAJ , dzięki ;*
Kochana kiedy nowy post ? :)
UsuńMogłabyś kliknąć w linki TUTAJ ? Dzięki ;*
Mamy cerę tłustą i zdecydowanie nawilżanie też u nas jest bardzo ważne tak jak radzisz :)
OdpowiedzUsuńha to piona za tłustą facjatę;D
UsuńMi ostatnio udało sie doprowadzić cere do całkiem fajnego stanu, a wszystko za sprawa maseczki z ananasa.
OdpowiedzUsuńSłyszałam już o dobroczynnym wpływie ananasa na cerę, ale sama nie próbowałam żadnego kosmetyku, który miałby go w składzie :P
UsuńBardzo ciekawa tematyka bloga :)
OdpowiedzUsuńMogłabym Cię prosić o poklikanie w linki w tym poście (bluzka i kurtka)? Będę bardzo wdzięczna za pomoc :)
Może wspólna obserwacja? :)
http://veronicalucy.blogspot.com/2016/09/green-bomber-jacket-black-crop-top.html
Ja mam jeszcze inny rodzaj "bardzo sucha" najchetniej kąpałabym sie w oleju
OdpowiedzUsuńCiekawy post.Ja mam cerę mieszaną.Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńsame farciary :D
UsuńJa mam mieszaną niestety i skłonność do zapychania eh staram się używać produktów oczyszczających oraz tak jak napisałaś balansujących :)
OdpowiedzUsuńNiestety albo stety (zależy jak na to patrzeć) posiadam cerę zdecydowanie tłustą :)
OdpowiedzUsuńKochana mogłabyś poklikać u mnie w najnowszym poście o TU ? Byłabym wdzięczna :)
Obserwuję.
Pozdrawiam,
PatrisyaStyle
Moja jest mieszana w kierunku do tłustej, a dodatkowo bardzo wrażliwa :( czasami mam ochotę ją ściągnąć z siebie dosłownie bo tak dokucza i czasem mnie wypryskuje
OdpowiedzUsuńwysypuje oczywiście miałam na myśli :)
UsuńSuper post :) Ja mam typ mieszany (kiedyś suchy), do tego cera jest szara i zmęczona. Staram się temu zaradzić stosując serum z witaminą C (LIQ CC) pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńŚwietny wybór! Również uwielbiam witaminę C w kosmetykach bo fajnie rozjaśnia skórę i dodaje jej blasku ^-^
Usuńeh mam mieszaną ;D
OdpowiedzUsuńJa zdecydowanie niestety mam cerę mieszaną ze skłonnościami do wyprysków. :/
OdpowiedzUsuńMam cerę tłustą, niestety... choć wydaje mi się,że najcięższa w utrzymaniu jest cera mieszana, więc i mnie chyba nie jest tak źle. Przyznam szczerze (choć pewnie inni mnie za to zjedzą), ale lubię jak jest alkohol w składzie.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy i pomocny wpis! Przyjemnie mi się go czytało :)
OdpowiedzUsuńswego czasu nie wiedziałam jaką mam, ale od pewnego wiem;p fajny post, wielu osobom może przybliżyć tematykę cery ;-)
OdpowiedzUsuńSandicious
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńMoja skóra jest normalna w kierunku suchej :)
OdpowiedzUsuńZapraszam http://natalie-forever.blogspot.com
Moja cera jest pomiędzy normalną a mieszaną :D
OdpowiedzUsuńto nie źle :D
UsuńJa mam cerę suchą, dlatego dobieram pod to wszystkie kosmetyki i kremy :)
OdpowiedzUsuńDodaję do obserwowanych i zapraszam do mnie:
onlymomcanjudge.blogspot.com
;*
Wydaję mi się, że mam normalną, ale coraz częściej inaczej patrzę na mieszaną. :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam cieplutko i zapraszam do siebie.
http://amlodzinska.blogspot.com/
Ja mam normalną :D
OdpowiedzUsuńhttp://roseaud.blogspot.com/
Ciekawy wpis :) wszystko jasno opisane
OdpowiedzUsuńSuper poradnik, bardzo przydatny :)
OdpowiedzUsuńEkstra wpis :) Jeden z lepszych, masz talent do pisania:)
OdpowiedzUsuńMiło mi to słyszeć, dziękuję! :D
UsuńBardzo wartościowy wpis
OdpowiedzUsuń