Witaj!

Jeżeli podobnie jak ja jesteś wielką fanką kosmetycznych zakupów, to zachęcam do skorzystania z poniższych rabatów w polecanych przeze mnie sklepach! Wystarczy, że podczas składania zamówienia wpiszesz je w koszyku.

Wishtrend -10% na zakupy w marcu z kodem JUN10.
Naturalny Punkt Widzenia -10% na hasło SAKURAKOTOO (kod nieograniczony czasowo).
Yesstyle -10% na pierwsze zakupy (wystarczy kliknąć w 'Get an extra 10% off' na dole strony i podać adres email).

Mam nadzieję, że spodoba ci się moja twórczość i zostaniesz ze mną na dłużej ❤
Kliknij i zaobserwuj!
  • MAKIJAŻ
    Jestem ogromną fanką kosmetyków kolorowych - zwłaszcza produktów do ust, dlatego często testuję różne nowości. Jeśli z tobą jest podobnie, koniecznie zajrzyj ♡
    CZYTAJ WIĘCEJ
  • PIELĘGNACJA
    Tutaj poczytasz o szeroko pojętej pielęgnacji cery i włosów, a także urządzeniach kosmetycznych, które miałam okazję testować ♡
    CZYTAJ WIĘCEJ
  • KSIĄŻKI
    Choć w sieci jest cała masa artykułów poświęconych urodzie, to nadal w tym temacie wygrywają książki ♡ Jeśli szukasz dobrej lektury, to być może znajdziesz tu jakąś ciekawą propozycję!
    CZYTAJ WIĘCEJ

O naturalnych olejkach eterycznych słów kilka...

essential oils
O naturalnych olejkach eterycznych słów kilka...
Naturalne olejki eteryczne oraz ich zbawienny wpływ na wiele problemów skórnych i zdrowotnych jest znany na całym świecie. Lekarze medycyny chińskiej wykorzystywali je aby przywrócić prawidłowy przepływ energii 'Qi' w ciele człowieka. Odgrywały one ogromną rolę w ich praktyce. W Japonii, olejki eteryczne rozpylane są na korytarzach oraz miejscach gdzie pracownicy mają przerwę. Zazwyczaj stosuje się olejki lawendowy i eukaliptusowy bowiem wykazują działanie relaksujące, rozluźniające oraz niwelujące stres.

W Polsce moda na essential oils staje się coraz większa. Ich dystrybucją zajmują się takie marki jak; Avicenna, Optima PLUS, Dr Beta, Etja i KEJ. Kupując tam mamy raczej pewność że nie nabywamy olejków zapachowych bądź naturalnych z domieszkami. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat naturalnych olejków eterycznych, zapraszam do dalszej lektury.

_____________________________________
  • Czym jest Aromaterapia?
Aromaterapia polega na terapeutycznym zastosowaniu czystych olejków eterycznych, otrzymywanych z różnych części rośliny (kwiatów, kory, korzeni i żywic). W zależności od tego z jakiej części będzie pochodzić, posiadać będzie odmienne właściwości lecznicze.
Esencje zapachowe pracują poprzez nerw węchowy oraz układ limbiczny. Dzięki absorpcji substancje chemiczne łączą się aktywując proces leczenia. Jej zabiegi mają na celu poprawę ogólnej kondycji organizmu człowieka poprzez przywrócenie mu równowagi i pobudzenie jego naturalnych sił odpornościowych.

____________________________________

  • Czym są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne uzyskuje się z roślin w procesie destylacji parowej bądź ekstrakcję. Olejki pozyskuje się najczęściej ze świeżych bądź suszonych roślin. Składają się one z tysięcy naturalnych składników i substancji chemicznych, w tym korzystnych fitoestrogenów (roślinne hormony) i składników fitoodżywczych (substancje aktywne). Są niezwykle skomplikowanymi mieszaninami, zawierającymi do kilkuset różnorodnych związków chemicznych o często zmiennej zawartości. Na ostateczny skład i jakość olejku eterycznego wpływają takie czynniki jak: rodzaj i gatunek rośliny, chemotyp, sposób uprawy, sortowania, ekstrakcji, butelkowania i przechowywania, a nawet warunki atmosferyczne.

_____________________________________
  • Rozcieńczanie olejków eterycznych w olejach bazowych (nośnikowych)
Olejki eteryczne mają bardzo duże stężenie dlatego nie wolno stosować ich samodzielnie na skórę! Ogólnie przyjmuje się, że 1 kropla naturalnego olejku eterycznego miętowego, to tyle co 56 kubków herbaty miętowej. Dlatego podczas ich stosowania należy zachować jak największą rozwagę. Oleje bazowe to przykładowo olej ze słodkich migdałów, jojoba czy zwykła oliwa z oliwek. Dzięki nim, unikniemy podrażnienia czy innych nieprzyjemności związanych ze stosowaniem olejków eterycznych samodzielnie. Na 100 ml oleju bazowego, stosujemy około 15-30 kropel naturalnego olejku eterycznego.
_____________________________________
  • Różne sposoby zastosowań olejków eterycznych
- Inhalacja

olejki eteryczne

Jest to najlepszy sposób na zastosowanie olejków przy infekcjach górnych dróg oddechowych. 
Substancje czynne zawarte w olejku dostają się niezwykle łatwo i szybko poprzez śluzówkę nosa i gardła do oskrzeli, a stamtąd do krwiobiegu dzięki czemu ich działanie przynosi natychmiastową ulgę.


- Kompresy

kompresy

Kompresy przygotowujemy poprzez rozcieńczenie olejku w wodzie (do stężenia 2%), zamoczenie bawełnianej tkaniny i nałożenie jej na problematyczne miejsce. Możemy stosować je zarówno na zimno, jak i na gorąco. 

- Masaże

olejki eteryczne

Masaż z zastosowaniem olejków eterycznych ma działanie relaksujące, pomaga w uwolnieniu się od nadmiernego napięcia mięśni, poprawia krążenie krwi i ogólne samopoczucie. Należy pamiętać o rozcieńczeniu olejku eterycznego z olejem bazowym!

- Kąpiele

olejki eteryczne

Kąpiele z udziałem olejków eterycznych działają odprężająco i relaksująco na ciało. Do wanny wkrapiamy 10-15 kropel olejku, który wcześniej wymieszaliśmy z jedną z substancji emulgujących; sól morska, miód, śmietana bądź sproszkowane algi.  Dzięki temu olejek bez problemu rozpuści się w wodzie. 

- Kominek aromaterapeutyczny
olejki eteryczne

W tej metodzie ciepło świeczki podgrzewa wodę z mieszanką olejków eterycznych, powodując ich powolne odparowywanie. Jest to rodzaj inhalacji/nawilżania powietrza. Najlepiej kupić kominek o jak największej pojemności.

- Inne zastosowania;

                       * Dodatek do kosmetyków, wcierek do włosów, płukanek, etc.
                       * Środek odstraszający mole oraz komary
                       * Dezynfekcja powierzchni kuchennych, podłóg
                       * Własnoręcznie wykonane perfumy
                       * Odświeżenie powietrza w pomieszczeniu

_____________________________________
  • Refleksologia
Wcieranie olejku w podeszwy stóp jest skutecznym sposobem na przedostanie się olejku do organizmu, a co za tym idzie krwiobiegu. Podstawy refleksologii mówią o tym, że każdemu organowi odpowiada określone miejsce na spodzie stopy. Aplikowanie olejków eterycznych na odpowiednie miejsca na stopach może korzystnie wpłynąć na chore partie ciała.

olejki eteryczne
_____________________________________
  • Olejki Fototoksyczne
olejki fototoksyczne


Szczególnie latem nie zaleca się stosowania olejków fototoksycznych bowiem zwiększają one wrażliwość skóry na słońce, co może doprowadzić do powstania przebarwień oraz podrażnień. Do grupy tej należą przede wszystkim olejki cytrusowe: cytryna, pomarańcza, grejpfrut oraz olejek z korzenia arcydzięgla. Nie jest także wskazane dodawanie ich do kremów na dzień. 

_____________________________________
  • Warto wiedzieć
- Produkcją olejków eterycznych najwyżej jakości na świecie zajmuje się Young Living. Mają oni własne uprawy oraz nadzorują cały proces powstawanie olejku. 

- Najdroższy olejek eteryczny na świecie to olejek z kwiatów róży damasceńskiej. Do produkcji 1 litra, zużywa się około 4 ton kwiatów. Jego cena waha się w granicach od 400 zł do 800 zł za 10 ml.

- Nie wolno mylić naturalnego olejku eterycznego z zapachowym! Zapachowe są dobre do wąchania, jednak absolutnie nie powinny mieć kontaktu ze skórą ponieważ mogą wywołać alergie i podrażnienia.

- Zawsze sprawdzaj skład zakupionego olejku. Powinna tam znajdować się tylko jedna substancja oraz jej łacińska nazwa. 

- Olejki eteryczne pomagają w takich schorzeniach skóry jak trądzik, łysienie, egzema, łuszczyca, nadmierne wydzielanie sebum, grzybice. 

- Niektórzy uważają, że olejki eteryczne można wprowadzać bezpośrednio do wewnątrz organizmu poprzez aplikację jednej kropli pod język. Teoria ta ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

- Olejki eteryczne są bardzo łatwopalne, dlatego nie należy dodawać ich zbyt wiele do domowej roboty świec.
_____________________________________

Reasumując, olejki eteryczne mają bardzo szeroki wachlarz zastosować i warto je wypróbować. 
Co jakiś czas będę zamieszczała wpis na temat konkretnego olejku eterycznego, jego właściwościach oraz tego jak się u mnie sprawdza. 

A wy co sądzicie o olejkach eterycznych? Używałyście ich kiedyś? 




_____________________________________
  •  Poniżej, moja kolekcja olejków eterycznych :))
Naturalne olejki eteryczne Avicenna

Naturalne olejki eteryczne KEJ

Naturalne olejki eteryczne Optima PLUS

Komentarze

  1. Będę czekać na te wpisy :) osobiście kiedyś używałam tylko z rozmarynu i zielonej herbaty i były bardzo dobre, choć przez to, że nie wiedziałam dokładnie jak je dozować kilka razy podrażniłam sobie tak skórę, że przestałam ich w ogóle używać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również podrażniłam sobie skórę na początku ich stosowania :(( Miałam niepisaną zasadę czym więcej, tym lepiej i nie mogłam się jej przez długi czas wyzbyć...do czasu gdy do swojej małej porcji maseczki z glinki dodałam po 10 kropel olejku grejpfrutowego i 10 kropel olejku pichtowego...to był pierwszy i ostatni raz :D Bardzo szybko nauczyłam się dodawać odpowiednie ilości :P

      Usuń
    2. Hehehe no bo u nas jest takie przeświadczenie - im więcej tym lepiej , gdzie Azji panuje zasada - minimalizm z maksymalnym działaniem ;)

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Polecam, bo ich działanie jest naprawdę niesamowite.

      Usuń
  3. ach one potrafią tak pięknie pachnieć;D

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny post :) Muszę w końcu kupić jakiś olejek :)

    Zapraszam też do mnie :)
    http://minimalist-lover.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  5. Można powiedzieć, że jestem "uzależniona" od olejków eterycznych xD Bardzo często dodaję je do kąpieli czy domowej roboty peelingów :) A i czasem do skrapiania poduszki *-*

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz